Amaç

Kapadokya Üniversitesi Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsünün düzenlediği Tez ve Yazı Kampı, akademik makale, yüksek lisans veya doktora tezi yazan öğrencilere ve belirli bir konuda yazı yazmak isteyen katılımcılara bilimsel araştırma rehberliği ve verimli yazmayı sağlayacak bir çalışma ortamı sunmayı amaçlamaktadır.

Enstitümüzün Mustafapaşa’daki (eski adıyla Sinasos) merkezinde düzenlenecek olan Tez ve Yazı Kampı’nda katılımcılar; haftalık programlara katılacak; tez ve akademik yazım ile bilimsel araştırma konularında rehberlik hizmeti alacak; tezlerini, yazılarını ve makalelerini tamamlama konusunda kısa sürede büyük gelişme kaydedeceklerdir.

Kütüphaneler ve Kaynaklara Erişim

Üniversitemizin Mustafapaşa Yerleşkesinde iki, Ürgüp Yerleşkesinde de bir kütüphanesi bulunmaktadır. Tez ve Yazı Kampı’nın katılımcıları, Kapadokya bölgesinin kalbinde yer alan Mustafapaşa’nın sakinliğinden yararlanarak üniversitemizin kütüphanelerini, tarihi bir konağın restore edilmesiyle hizmete giren enstitümüzdeki çalışma sınıflarını ve odalarını kullanarak, tez ve yazı etkinlikleri konusunda verimli bir dönem geçireceklerdir.

Üniversitemizin kütüphane sayfasında yer alan elektronik erişim ağından yararlanabilecek olan katılımcılar, JStor, SOBIAD, Legalbank ve EBSCO çatısı altında bulunan Springer, Taylor & Francis, Medline, ProQuest, Web of Science vb. gibi veri tabanlarında yer alan akademik metinlere rahatça erişebileceklerdir.  Üniversitemiz kullanıcılara Turnitin, iThenticate, İntihal.net gibi intihal programlarını, Mendeley gibi referans düzenleme araçlarını da ücretsiz sunmaktadır. Elektronik kaynaklara yerleşke dışından da Proxy ayarlarıyla birlikte erişim sağlama imkânı sunmaktadır. Katılımcılar bilgisayar laboratuvarlarındaki imkânlardan da faydalanabileceklerdir.

Nevşehir’in Ürgüp ilçesine bağlı Mustafapaşa’nın tarihî ve kültürel dokusu ile planlı çalışma takvimimiz, tezlerinde ve yazılarında ilerleme konusunda sorun yaşayan katılımcıların, sorunları aşmak için ihtiyaç duyacakları ilhamı ve disiplini sağlayacaktır.

Günlük, Haftalık Program ve Danışmanlık

İki Haftalık olarak hazırlanan programımızda, haftanın 6 günü süren çalışma hedeflenmektedir.

Kamp süresince sabah 9’dan itibaren başlayan programlarda katılımcılar kütüphane, sınıf ve toplantı odalarımızda yoğun bir çalışma süreci geçireceklerdir. Burada katılımcılarımıza hocalarımız tarafından bilimsel araştırma ve yazı yazma rehberliği verilecektir.

Kampın ilk günü uzman öğretim üyelerimiz ile tanışma oryantasyon programı ile başlayacak, öğleden sonra ise yazı çalışması için kütüphane ve sınıflarımıza geçilecektir.

Alanında duayen öğretim üyelerimizden Prof. Dr. Vesile Şenol ve Prof. Dr. Rıfat Yıldız’ın katılımıyla tez çalışması, araştırma ve yazma teknikleri konularının tartışılacağı bir tanışma toplantısı yapılacaktır. Bu toplantıda, tez yazımına dair temel teknikler, literatür taraması, metin fişleme programları, pratik tez geliştirme yolları ve bilimsel araştırma konularında değerli bilgiler verilecektir.

Tez ve Yazı Kampı’nın planlanan günlerinde, aralarında TÜBİTAK Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi’nin (ULAKBİM) kurucu müdürü Prof. Dr. Yaşar Tonta ve Creative Commons Türkiye Şubesi Lideri Dr. Orçun Madran gibi akademisyenlerin konuk olacağı seminerler düzenlenecektir. Konuklarımız, katılımcılarla, tez ve yazı süreçlerine dair deneyimlerini paylaşacak ve katılımcılarımızın yaşadıkları sorunlara dair pratik önerilerde bulunacaklardır.

Konaklama ve Diğer İhtiyaçlar

Tez ve Yazı Kampı’na katılacak olanlar, üniversitemizin Mustafapaşa Yerleşkesinde yer alan Öğrenci Evi’nde üç öğün yemek imkânı ile konaklayabileceklerdir.

Konaklama Ücret ve Detaylı Bilgi İçin:

Öğrenci Evleri Müdürü

Arzum Karabıyık

Tel: (384) 353 5009-1124

E-posta: arzum.karabiyik@kapadokya.edu.tr

Kontenjan

Tez ve Yazı Kamplarımız, iki haftalık 20 kişilik kontenjanla sınırlıdır.

*Tez ve Yazı Kampının açılması için gerekli katılımcı sayısı 15 kişidir. Yeterli katılımcı sayısının olmaması durumunda başvuru için yatırılan ücret iade edilecektir.

Bölgeyi Tanıma Olanağı

Tez ve Yazı Kampı’nın gerçekleşeceği Mustafapaşa beldesi tarihî ve kültürel dokusuyla Kapadokya’nın önemli merkezlerinden biridir. Tez ve Yazı Kampı katılımcıları, verilecek gezi molalarında Mustafapaşa’yı tanıma olanağı da bulacaklardır.

Tüm katılımcıları, etkin bir danışmanlık ve verimli bir çalışma ortamında güzel bir başlangıç yapmaya, Kapadokya’ya davet ediyoruz.

Başvuru için son Tarh 14 Temmuz 2022 Saat: 16.00

Başvuru, Ücret ve Detaylı Bilgi için:

Tel: (384) 353 5009 – 1600 -1606 Dahili

E-posta: lisansustu@kapadokya.edu.tr

Online Başvuru için tıklayınız.